Anul XX Nr. 6713
19.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Liverpool – Napoli 2-0. ”Cormoranii” și-au luat revanșa în fața italienilor

Virgil STOIAN 3 noiembrie 2022 | 00:00 301

Astfel, ”Cormoranii” încheie grupa pe locul doi, cu 15 puncte, la egalitate cu Napoli, echipa de pe primul loc.

Liverpool – Napoli 2-0. ”Cormoranii” au încheiat pe locul doi în grupele Champions League

Liverpool putea deschide scorul în minutul 5, atunci când șutul lui Curtis Jones a aterizat pe plasa napoletanilor.

Italienii au cerut penalty în minutul 9, când Konate a avut o intervenție asupra lui Kvaratskhelia, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

În minutul 29, Salah i-a așezat un balonlui Thiago care a șutat de la marginea careului, însă Meret a avut o intervenție spectaculoasă și a reușit să respingă.

În minutul 54, Ostigard s-a înălțat la centrarea lui Kvaratskhelia și a înscris cu capul în poarta lui Alisson, însă reușita sa a fost anulată în urma analizei VAR pentru ofsaid. Câteva minute mai târziu, Alisson a avut o intervenție bună la încercarea lui Kvaratskhelia.

În minutul 81, Mohamed Salah a șutat din interiorul careului, însă Meret a avut o intervenție bună și a păstrat scorul neschimbat. Totuși, egipteanul a reușit să deschidă scorul în minutul 85, când a ajuns la un balon respins de Meret și a trimis mingea în poartă.

Pe final de meci, Darwin Nunez a reușit să înscrie în poarta italienilor. Golul acestuia a fost anulat inițial pentru ofsaid, însă, în urma analizei VAR, reușita a fost validată.