15.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
15.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Liverpool - Newcastle 2-1. „Cormoranii” au dat lovitura la ultima fază a meciului

Replica API 1 septembrie 2022 | 00:19 1667

Meciul dintre Liverpool și Newcastle, din etapa a cincea din Premier League, s-a încheiat cu victoria ”cormoranilor”, scor 2-1.

După victoria din meciul contra celor de la Newcastle, ”cormoranii” au urcat pe locul cinci în clasament. Oaspeții ar fi avansat pe aceeași poziție cu un succes pe Anfield.

Liverpool - Newcastle 2-1, în etapa a cincea din Premier League

Newcastle a fost echipa care a început mai bine prima repriză. Primele ocazii ale partidei au fost ratate de oaspeți prin Alexander Isak, Ryan Fraser și Kieran Trippier.

Diaz de la Liverpool a replicat în minutul 34 al jocului, dar șutul său din unghi s-a dus peste poarta lui Pope.

Alexander Isak a stabilit scorul pauzei, 1-0, după ce a înscris în minutul 38 cu un șut spectaculos, fără să îi dea vreo șasnă lui Alisson.

Repriza a doua i-a aparținut lui Liverpool. Cormoranii au încercat să întoarcă scorul partidei și au avut succes, în cele din urmă.

Roberto Firmino a restabilit egalitatea în minutul 54 al jocului, după ce reușita lui Alexander Isak din minutul 58 a fost anulată pentru offside. Brazilianul lui Liverpool a punctat simplu din interiorul careului mare.

Luis Diaz a încercat să înscrie golul de 2-1 pentru Liverpool, însă niciun șut de-al său nu a trecut de Pope, portarul lui Newcastle.

Fabio Carvalho a înscris golul victoriei la ultima fază a meciului, în minutul 90+8. Acesta a trimis mingea imparabil pentru Alisson, după centrarea venită din corner. Astfel, meciul Liverpool - Newcastle s-a terminat 2-1.

În urma acestui rezultat, Liverpool ocupă locul 5 în Premier League, cu opt puncte din cinci jocuri, în timp ce Newcastle ocupă poziția a 11-a cu șase puncte acumulate până acum în clasament, scrie digisport.ro.