Anul XX Nr. 6719
11.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Liverpool, spulberată pe Anfield în „sferturile“ Europa League

Virgil STOIAN 11 aprilie 2024 | 22:27 1066

Azi a avut loc manșa tur a „sferturilor” Europa League. Marea surpriză a serii a venit pe Anfield. Liverpool a fost executată acasă de Atalanta 0-3, italianul Scamacca reușind o „dublă”. În duelul serii, Atalanta a spulberat-o pe Liverpool chiar pe Anfield Road, 3-0, și are prima șansă la calificarea în semifinale.

Liverpool, spulberata pe Anfield in „sferturile“ Europa LeagueLiverpool-Atalanta

Meciul serii din Europa League a fost unul spectaculos, cu un ritm alert și cu ocazii important la ambele porți, ratate de Pasalic, Nunez sau Elliot.

Pe finalul primei reprize, în minutul 38, Atalanta a dat lovitura. Atacantul Gianluca Scamacca (25 de ani) a reușit să-l învingă pe Kelleher cu un șut din prima, de la 12 metri. După pauză, italienii au reușit să reziste atacurilor lui Liverpool, deși Klopp i-a băgat la pauză pe Salah, Diaz, Szoboszlai și Robertson. Mai mult, tot italienii au dat lovitura. Prin același Scamacca, care a punctat în minutul 60, cu un șut de la marginea careului mic.

Pe final, după ce golul lui Salah a fost anulat pentru ofsaid (78), Atalanta a făcut 3-0. Pe contraatac, Pasalic a trimis mingea în poartă, din 7 metri, după ce Kelleher a respins șutul lui Ederson. S-a terminat 3-0, iar italienii visează la semifinale.

Formația antrenată de Jurgen Klopp a trecut în faza optimilor de Sparta Praga, cu un zdrobitor 11-2 la general, în timp ce Atalanta a eliminat-o pe Sporting Lisabona, cu 3-2.

Italienii au un sezon bun și în Serie A, unde se află pe locul șase, la luptă cu AS Roma și Bologna pentru o poziție cât mai bună în clasament.

Cele două formații s-au mai întâlnit în grupele UEFA Champions League, în sezonul 2020-2021, când Liverpool a câștigat ambele meciuri, 7-0 la general.

FINAL! Atalanta o spulberă pe Liverpool pe ”Anfield”.

Min. 83 GOL Atalanta! Pasalic o îngroapă pe Liverpool în urma unei erori comise de Szoboszlai la mijlocul terenului.

Min. 80 Scamacca se înalță deasupra defensivei adverse și trimite peste poartă.

Min. 78 Salah înscrie, dar tușierul ridică fanionul.

Min. 60 GOL Atalanta! Scamacca majorează diferența după o serie de atacuri înlănțuite de Liverpool.

Min. 53 Endo comite henț la câțiva centimetri de careu. Fază fixă periculoasă pentru oaspeți.

Min. 46 Partea a doua începe acum.

PAUZĂ pe Anfield.

Min. 38 GOL Atalanta! Scamacca deschide scorul.

Min. 26 Harvey Elliot își încearcă norocul cu un șut violent și cu mult efect. Balonul zguduie transversala.

Min. 16 Continuă seria ratărilor. Nunez irosește o șansă imensă de a deschide scorul.

Min. 3 Pasalic ratează incredibil din fața porții. Kelleher, intervenție spectaculoasă.