Anul XX Nr. 6737
11.9° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Manchester City, victorie pe Goodison Park

Virgil STOIAN 30 decembrie 2023 | 00:00 741

Manchester City a revenit pe loc de Champions League după succesul obținut miercuri pe Goodison Park, împotriva lui Everton, scor 3-1.

Manchester City, victorie pe Goodison Park foto cu rol ilustrativ

Formația antrenată de Pep Guardiola s-a văzut condusă din minutul 29, după ce gazdele au finalizat o acțiune prin Harrison.

Acesta a fost scorul pauzei, însă în partea secundă, campioana Angliei a reușit să întoarcă rezultatul.

Mai întâi Phil Foden a restabilit egalitatea în minutul 53, ca la distanță de 11 minute, Julian Alvarez să o aducă pe City în avantaj, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Pe final, oaspeții și-au securizat victoria prin golul înscris de Bernardo Silva (min 86).

Tot miercuri, Chelsea a obținut al treilea succes consecutiv pe Stamford Bridge, după ce a învins-o pe Crystal Palace, scor 2-1.

Mykhailo Mudryk a deschis scorul pentru formația antrenată de Mauricio Pochettino, în minutul 13, după ce l-a învins pe Henderson din pasa lui Malo Gusto.

Replica oaspeților a venit în prelungirile primei reprize, când Michael Olise a restabilit egalitatea.

În a doua repriză, londonezii au avut mai multe atacuri periculoase, iar în cele din urmă, Nicolas Jackson a adus-o din nou pe Chelsea în avantaj. Din păcate pentru gazde, reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid.

Chiar și așa, Chelsea a continuat sa atace, iar spre final, centralul Salisbury a dictat lovitură de la 11 metri în favoarea echipei lui Pochettino.

Noni Madueke a fost cel care a transformat (min 89), iar Chelsea a luat toate cele 3 puncte puse în joc.