12.9° Constanța Lun., 29 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6714
12.9° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Manchester United a pierdut printre degete victoria cu Aston Villa, după ce a condus cu 2-0

Replica API 17 ianuarie 2022 | 23:52 632

Manchester United a fost ţinută în şah sâmbătă de Aston Villa la Birmingham, scor 2-2, după ce a condus cu 2-0 în minutul 77, meciul având loc în etapa a 22-a a campionatului de fotbal al Angliei, conform Agerpres.

Fără portughezul Cristiano Ronaldo, accidentat, United a înscris prin compatriotul acestuia, Bruno Fernandes, în minutele 6 şi 67. Brazilianul Philippe Coutinho, introdus în minutul 68, a avut un debut remarcabil la Aston Villa, pasând decisiv la golul lui Jacob Ramsey din minutul 77, pentru a închide tabela cinci minute mai târziu.

Coutinho este împrumutat de FC Barcelona la Villa pentru restul sezonului, cu o opţiune de cumpărare, scrie stiripesurse.ro

United a câştigat primele două meciuri de campionat după numirea lui Ralf Rangnick ca antrenor interimar în locul lui Ole Gunnar Solskjaer, însă n-a obţinut apoi decât cinci puncte în următoarele patru etape şi nu are nicio victorie în deplasare sub comanda germanului.

United rămâne pe poziţia a 7-a a clasamentului, cu 32 de puncte după 20 de jocuri, la o distanţă uriaşă, 24 de puncte, de liderul Manchester City, ce are 22 de jocuri disputate, şi la 5 puncte de ocupanta locului 4, West Ham United, ce are 21 de jocuri disputate.

Aston Villa se află pe locul 13, cu 23 de puncte după 20 de jocuri.

Rezultate:

vineri

Brighton - Crystal Palace 1-1

Au marcat: Andersen (87 - autogol), respectiv Gallagher (69)

sâmbătă

Manchester City - Chelsea 1-0

A marcat: De Bruyne (70)

Wolverhampton Wanderers - Southampton 3-1

Au marcat: Jimenez (37 - penalty), Coady (59), Traore (90+1), respectiv Ward-Prowse (84)

Norwich City - Everton 2-1

Au marcat: Keane (16 - autogol), Idah (18), respectiv Richarlison (60)

Newcastle United - Watford 1-1

Au marcat: Saint-Maximin (49), respectiv Pedro (87)

Aston Villa - Manchester United 2-2

Au marcat: Ramsey (77), Coutinho (82), respectiv Bruno Fernandes (6, 67)

Duminică vor avea loc meciurile Liverpool - Brentford şi West Ham United - Leeds United. Partida Tottenham - Arsenal a fost amânată.

Manchester City, cu 56 de puncte după 22 de jocuri, este urmată de Chelsea, 43 p (22 j), Liverpool, 42 p (20 j), West Ham United, 37 p (21 j), Arsenal, 35 p (20 j) etc.