Anul XX Nr. 6717
12.5° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată de la WTA Acapulco în turul 2

Replica API 1 martie 2019 | 00:00 270

Mihaela Buzărnescu (31 WTA) a fost eliminată de la turneul de la Acapulco, în turul secund. A cedat în două seturi, 2-6; 5-7, în faţa unei sportive de origine română care reprezintă Canada, Bianca Andreescu (71 WTA).

Buzărnescu venea după prima victorie din 2019, dar se pare că ascendentul moral nu a fost suficient pentru accederea în sferturi. Deşi este cu 40 de locuri mai bine clasată decât Andreescu şi era cotată cu şansa a patra la câştigarea turneului din Mexic, a cedat de o manieră clară. În primul set s-a văzut dominată încă din primele game-uri. Adversara s-a distanţat chiar şi la 4-0, iar manşa s-a închis, după 45 de minute, cu 6-2. În setul secund, Mihaela Buzărnescu a început mai bine, egalitatea s-a păstrat până la jumătatea manşei, dar în cele din urmă a pierdut ritmul. Meciul s-a închis cu 7-5, iar Andreescu a obţinut calificarea în turul următor.

Buzărnescu are un început slab de sezon. Din cele 7 partide disputate a câştigat una singură. Ultimul succes, înaintea celui de la Acapulco din primul tur, data din august 2018, de la WTA Montreal.

sursa: mediafax.ro