Anul XX Nr. 6714
12.7° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Milan și Celtic, înfrângeri categorice acasă

Replica API 7 noiembrie 2020 | 23:49 1703

În această seară au loc cele 24 de partide în urma cărora se va ajunge la jumătatea fazei grupelor din Europa League. În majoritatea grupelor persistă echilibrul, dar există și grupe unde situația e destul de clară după primele 2 etape.

AC Milan - Lille 0-3

AC Milan a venit la meciul cu Lille din postura de echipă neînvinsă în acest sezon și într-o formă excelentă. Liderul din Serie A merge foarte bine sub comanda lui Stefano Pioli însă partida cu Lille pare să fie primul moment greu al sezonului.

Francezii au deschis scorul prin Yazici din penalty în minutul 22 după ce Romagnoli l-a împins la marginea careului pe jucătorul francezilor. În minutul 55 același Yazici a dublat avantajul oaspeților printr-un șut din afara careului la care Donnaruma ar fi putut interveni mult mai bine. Hat-trickul a fost completat doar trei minute mai târziu de Yazici după un contraatac școală al celor de la Lille.

Meciul a decurs fără evenimente importante până la final iar Milan a pierdut astfel, categoric, primul meci din acest sezon, în fața lui Lille, o formație aflată într-o formă foarte bună. Lille a mai ”spălat” astfel imaginea echipelor din Franța după ce PSG, Marseille și Rennes au pierdut în UEFA Champions League.

Celtic - Sparta Praga 1-4

Celtic - Sparta Praga, celălalt meci al grupei, s-a încheiat, în mod surprinzător, 1-4. Cehii au reușit o victorie mare, iar Celtic se află pe ultimul loc al grupei cu un singur punct adunat după trei meciuri. Pe primul loc în grupă se află Lille cu 7 puncte, urmată la un singur punct diferență de Milan.