Anul XX Nr. 6717
13.9° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Minaur Baia Mare, victorie clară în campionat, cu Universitatea Cluj

Replica API 30 ianuarie 2021 | 00:00 931

CS Minaur Baia Mare a învins-o clar pe CSU Cluj-Napoca, cu scorul de 40-30 (18-17), vineri, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputat în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti.

Minaur a făcut diferenţa în repriza secundă, după ce la pauză avea un singur gol avans pe tabelă, 18-17.

Minaur şi-a consolidat poziţia a doua în urma acestui succes, în timp ce ''U'' rămâne singura echipă fără vreun punct.

Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au marcat Cristina Laslo 7 goluri, Jovana Kovacevic 7, Andreea Cristian Popa 5, Jelena Lavko 5, Oana Borş 4, Larissa Araujo 3, Linn Blohm 2, Sonia Seraficeanu 2, Anca Polocoşer 2, Andreea Tecar 1, Iaroslava Burlacenko 1, Ana-Maria Tănăsie 1.

Diana Lazăr a înscris 11 goluri pentru ''U'', celelalte goluri ale echipei clujene fiind reuşite de Judith Vizuete 6, Paulina Masna 4, Ioana Necula 2, Florina Chintoan 2, Diana Şelever 2, Florenţa Ilie 2, Paula Cordoş 1.