Anul XX Nr. 6721
12.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Monica Niculescu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon

Replica API 3 iulie 2019 | 00:00 353

Jucătoarea română Monica Niculescu s-a calificat marţi în turul 2 al turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce a eliminat-o pe germanca Andrea Petkovic cu 2-6, 6-2, 7-5 după două ore şi 10 minute de joc.

Niculescu, nr. 111 WTA, a reuşit o revenire spectaculoasă în faţa lui Petkovic, nr. 69 mondial, după ce a pierdut primul set cu 6-2. În setul decisiv, la 5-4, Niculescu a servit pentru meci, dar germanca a reuşit break-ul şi a egalat. La 5-5, Monica a făcut din nou break şi de această dată şi-a fructificat serviciul fără emoţii şi a încheiat setul şi meciul cu 2-6, 6-2, 7-5.

Monica şi-a asigurat un cec de 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens, cap de serie 21.

sursa: agerpres.ro