Anul XX Nr. 6763
30.4° Constanța Luni, 17 Iunie 2024 Anul XX Nr. 6763

MotoGP: Italianul Francesco Bagnaia a câştigat MP al Cataloniei

a 27 mai 2024 | 00:00 92

Pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Cataloniei la motociclism viteză la clasa MotoGP, a şase etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat duminică pe circuitul Barcelona-Catalunya din Montmelo (Spania) în 40 min. 11 sec. 726/1000, informează AFP.

MotoGP: Italianul Francesco Bagnaia a castigat MP al CatalonieiFrancesco Bagnaia

Căzut sâmbătă în ultimul tur al cursei de sprint, pe când se afla la conducere, dublul campion mondial en titre s-a impus în faţa spaniolilor Jorge Martin (Ducati Desmosedici), liderul Campionatului Mondial, la 1 sec. 740/100, şi Marc Marquez (Ducati-Gresini), sextuplul campion mondial, la 10 sec. 491/1000, în timp ce pe treapta a patra a podiumului s-a clasat un alt spaniol, Aleix Espargaro (Aprilia), la 10 sec. 543/1000.

În clasamentul general al Campionatului Mondial, lider se menţine Jorge Martin cu 155 pct, urmat de Bagnaia, aflat la a treia victorie din acest sezon, cu 116 pct, Marc Marquez 114 pct etc, citează Agerpres.