Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

MotoGP: Marco Bezzecchi, învingător în Marele Premiu al Franţei

A.F. 15 mai 2023 | 00:00 496

Italianul Marco Bezzecchi (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Franţei la motociclism viteză la clasa MotoGP, desfăşurat duminică pe circuitul de la Le Mans, pe următoarele locuri fiind doi coechipieri ai săi, spaniolul Jorge Martin şi francezul Johann Zarco, relatează presa internaţională.

MotoGP: Marco Bezzecchi, invingator in Marele Premiu al FranteiMarco Bezzecchi

Marco Bezzecchi, la al doilea său succes din acest an, a revenit la un singur punct în clasamentul campionatului de deţinătorul titlului, italianul Francesco Bagnaia (Ducati), care a căzut la începutul cursei.

Spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda), de şase ori campion mondial, a căzut când mai erau doar două tururi.

Italianul Tony Arbolino (Kalex) a încheiat pe primul loc la clasa Moto2, devansându-i pe cehul Filip Salac (Kalex) şi pe spaniolul Alonso Lopez (Speed Up).

La clasa Moto3 s-a impus spaniolul Daniel Holgado (KTM), pentru a doua oară în acest sezon, el fiind urmat de japonezul Ayumu Sasaki (Husqvarna) şi de un alt spaniol, Jaume Masia (Honda), citează Agerpres.