14° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
14° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi și va termina sezonul pe primul loc mondial - Sârbul a egalat recordul lui Pete Sampras

Replica API 30 octombrie 2020 | 23:45 1340

Novak Djokovic s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Viena [a trecut de Borna Coric, scor 7-6(11), 6-3)] și a egalat recordul americanului Pete Sampras, care a terminat sezonul ca număr unu mondial de şase ori. Mai departe au trecut și Stefanos Tsitsipas (cap de serie nr. 3), Daniil Medvedev (4) și Jannik Sinner, în timp ce Felix Auger-Aliassime (21 ATP) a fost învins de Vasek Pospisil (81 ATP).

Nole, care a salvat patru mingi de set în tiebreak-ul primului act, a obținut victoria după două ore și opt minute de joc.

Djokovic (33 ani) a mai încheiat anul pe primul loc în 2011, 2012, 2014, 2015 şi 2018. Spaniolul Rafael Nadal şi elveţianul Roger Federer au reuşit acest lucru de cinci ori fiecare.

Novak Djokovic (Serbia/favorit 1) vs Borna Coric (Croația) 7-6(11), 6-3

Kevin Anderson (Africa de Sud) vs Pablo Carreno-Busta (Spania) 7-5, 6-1, scrie hotnews.ro.