14.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
14.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Nu este sfârșitul lumii, asigură Jurgen Klopp, după ce Liverpool a remizat pe teren propriu

Replica API 29 decembrie 2020 | 00:57 1123

Meciul dintre Liverrpool și West Bromwich Albion s-a terminat cu scorul 1-1, ceea ce a produs o surpriză incredibilă pe Anfield, duminică, în runda cu numărul 15 din Premiere League, meci contând pentru tradiționala etapă de Boxing Day, potrivit mediafax.

Liderul incontestabil al campionatului s-a împiedicat pe teren propriu în fața penultimei clasate, WBA, care, până la ora meciului, avea doar 7 puncte, cu o victorie și 4 remize, în 14 meciuri.

Oamenii lui Klopp au marcat repede prin Mane (1-0, min. 12) și părea că urmează un nou „masacru”, ca cel din etapa anterioară când Liverpool marca 7 goluri acasă la Crystal Palace.

Nu a fost să fie, atacul gazdelor nereușind să trimită tot meciul decât două șuturi pe spațiul porții, în ciuda unei posesii zdrobitoare de 78%.

WBA s-a apărat exemplar și a avut și două ocazii. La a treia au concretizat, Semi Ajayi trimițând cu capul în bară, de unde mingea a intrat în poartă (1-1, min. 82).

În această partidă, Jurgen Klopp a primit cartonaș galben, din motive oarecum incerte, iar Joel Matip s-a accidentat destul de grav.

Cele 8 minute de joc rămase după golul egalizator, plus cele 5 de prelungiri au fost insuficiente pentru Liverpool pentru a evita un egal rușinos în fața propriilor fani.

La finalul meciului, făcând referire la jocul ultradefensiv al oaspeților, Jurgen Klopp a declarat pentru BBC Sports: „Nu este ușor să joci împotriva unei echipe de acest gen și nu este ușor să joci așa în general. Este o provocare chiar și pentru West Brom. Oare pot juca așa tot restul sezonului? (...) Trebuia să ne valorifică șansele atunci când le-am avut, dar nu este sfârșitul lumii, este un joc de fotbal pe care am vrut să-l câștigăm și ar fi trebuit să-l câștigăm, dar după cum am văzut cele 95 de minute, cred WBA merită acest punct", a declarat managerul lui Liverpool, scrie stiripesurse.ro.