Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Oţelul Galaţi - UTA Arad 1-1, în meciul inaugural al sezonului Superligii

Virgil STOIAN 15 iulie 2023 | 00:00 467

Nou-promovata Oţelul Galaţi a terminat la egalitate cu UTA Arad, 1-1 (0-1), vineri seara, pe teren propriu, în primul meci al etapei inaugurale a noului sezon al Superligii de fotbal.

Otelul Galati - UTA Arad 1-1, in meciul inaugural al sezonului Superligii

UTA, care a avut o bară în min. 2, prin slovacul Andrej Fabry, din lovitură liberă, a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Rareş Pop (45+6), cu un şut de la circa 20 de metri în vinclul porţii lui Ralu Stoian.

Oţelul a egalat după pauză, prin Alexandru Mihai Constantin Pop (62), atacant adus în această vară de la Unirea Dej.

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a ratat victoria, după ce italianul Juri Cisotti a irosit un penalty în min. 76 (a apărat Florin Iacob). Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un henţ comis de Damian Isac.

Oţelul a mai avut o mare ocazie de a obţine victoria, dar George Cîrjan a şutat mult peste poartă din poziţie ideală, de la 14 metri (87).

SC Oţelul Galaţi - AFC UTA Arad 1-1 (0-1), Stadion Oţelul - Galaţi
Au marcat: Alexandru Mihai Constantin Pop (62), respectiv Rareş Pop (45+6).
Juri Cisotti (Oţelul) a ratat un penalty în min. 76 (a apărat Florin Iacob).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mihăiţă Necula (Bucureşti); al patrulea oficial: Vlad Baban (Iaşi)
Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Claudiu Marcu (Constanţa)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) - LPF