Anul XX Nr. 6711
15.1° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

PAOK - OLYMPIAKOS 3-1. Răzvan Lucescu, 99 la sută campion în Grecia!

Replica API 11 februarie 2019 | 01:03 328

PAOK Salonic s-a impus în derby-ul cu Olympiakos, scor 3-1, și aproape sigur va sărbători al treilea titlu din istorie la finalul sezonului: are 9 puncte avans cu 10 etape rămase!

Toumba a fost un vulcan la derby-ul care a apropiat-o pe PAOK de titlu, performanță visată din sezonul 1984/1985.

Portughezul Vieirinha a deschis rapid scorul, în minutul 3, cu un șut superb de la peste 25 de metri. Olympiakos nu a avut timp să se dezmeticească. Diego Biseswar a dublat diferența în minutul 19. Olandezul a punctat din fața porții goale, după o minge primită norocos de la Chupa Akpom.

Golul de 3-0 a fost opera lui Chupa Akpom, fotbalist transferat de la Arsenal. Vârful englez a scăpat pe contraatac în minutul 83 și l-a executat elegant pe Jose Sa. Daniel Podence a marcat golul de onoare al oaspeților cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

ÎNCĂIERARE PE GAZON

Minutele de prelungire au adus un meleu general, calmat cu greu de „centralul” partidei. După fluierul final, forțele de ordine au intervenit în forță pentru a opri încăierarea de pe tunel.

În tot acest timp, jucătorii lui PAOK făceau disperați apel ca fanii să rămână calmi, pentru a nu se repeta incidentele din sezonul trecut, când PAOK a fost depunctată.

PAOK Salonic se distanțează la 9 puncte de Olympiakos, principala urmăritoare, cu doar 10 etape rămase din acest sezon al Superligii din Grecia.