Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Pași greșiți pentru Arsenal și Chelsea – Liverpool urcă pe locul al doilea

Virgil STOIAN 26 septembrie 2023 | 00:00 809

Tottenham și Arsenal au oferit un meci spectaculos cu patru goluri, încheiat 2-2, în timp ce londonezii de la Chelsea au suferit o noua victorie în etapa a șasea din Premier League și sunt abia pe locul 14 în clasament.

Pasi gresiti pentru Arsenal si Chelsea – Liverpool urca pe locul al doilea

Arsenal – Tottenham 2-2 / Chelsea – Aston Villa 1-1 / Liverpool – West Ham 3-1, în etapa a șasea din Premier League

În meciul spectaculos de pe Emirates dintre Arsenal și Tottenham s-a modificat pentru prima dată tabela în minutul 26, după ce oaspeții au marcat în propria poartă prin Cristian Romero.

Înainte de pauză Tottenham a reușit egalarea prin Heung-Min Son, în minutul 42.

Debutul de repriză secundă a fost intens, Bukayo Saka din penalti în minutul 54 și Heung-Min Son un minut mai târziu, au stabilit rezultatul care a nu s-a mai schimbat până la final.

Chelsea nu își găsește încă forma din trecut și a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu, 1-0 pentru Aston Villa.

După ce londonezii au rămas în inferioritate în urma eliminării lui Malo Gusto din minutul 58, oaspeții au dat lovitura în minutul 73 prin Watkins.

În schimb Liverpool a urcat pe poziția secundă a clasamentului după victoria cu 3-1 în fața lui West Ham United.

Salah a deschis scorul din penalti în minutul 13, iar Bowen a egalat în minutul 42.

În repriza secundă, golurile lui Nunez și Diogo Jota au asigurat victoria pentru trupa lui Jurgen Klopp.