Anul XX Nr. 6709
17.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Petrolul Ploieşti s-a calificat în optimile Cupei României

Replica API 30 noiembrie 2020 | 22:29 1148

Echipa de ligă secundă Petrolul Ploieşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de liga a treia Ceahlăul Piatra Neamţ cu scorul de 2-1 (0-1), într-un meci din şaisprezecimile de finală.

Ceahlăul, aflată pe locul 6 în Seria I din Liga a III-a, a început curajos şi a deschis scorul prin Andrei Curpăn (15), intrând la pauză în avantaj. Petrolul, ocupanta poziţiei a 10-a în liga secundă, a egalat în repriza secundă prin Vasile Buhăescu (57), iar căpitanul său spaniol Pol Roige a marcat golul victoriei (77).

Nemţenii au avut ocazii bune de gol prin Antonio Agafiţei (18, 58) şi Curpăn (46). Şi Petrolul a ratat câteva situaţii clare de gol, prin Buhăescu (56) şi Mihai Constantinescu (63).

Petrolul este a cincea echipă de ligă secundă calificată în optimile Cupei, după Turris Turnu Măgurele, Dunărea Călăraşi, Farul Constanţa şi ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu. S-au mai calificat patru formaţii de prim eşalon, Chindia Târgovişte, Universitatea Craiova, FC Botoşani şi FCSB, după ce Gloria Buzău a anunţat ca nu va putea juca meciul de luni din cauza COVID-19.

ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Petrolul Ploieşti 1-2 (1-0), Stadion Ceahlăul - Piatra Neamţ

Au marcat: Andrei Curpăn (15), respectiv Vasile Buhăescu (57), Pol Roige (77).

Arbitru: Andrei Baciu; arbitri asistenţi: Iulian Cătălin Brînză, Mihăiţă Adrian Noroc (toţi din Botoşani); arbitru de rezervă: Sergiu Mavriche (Bacău)

Observatori: Cristian Sava (Bacău) - CCA, Vasile Vamanu (Bacău) - FRF, scrie agerpres.ro.