18.2° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
18.2° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Petrolul Ploiești s-a calificat în sferturi (3-0 vs Poli Iași) / Dunărea Călărași profită de retragerea celor de la Turris

Replica API 11 februarie 2021 | 23:39 1113

Petrolul Ploiești (formația din Liga 2) a obținut, marți, calificarea în sferturile Cupei României la fotbal, după ce a trecut categoric, scor 3-0, de Poli Iași.

Golurile au fost marcate de Moise '17, Țicu '45 și Buhăescu '55.

1-0, min. 17: Pe un contraatac, Lax a şutat în portarul Brînză ieşit să-l blocheze în marginea careului de 16 metri, mingea a ajuns la Romario Moise, care a înscris în poarta goală;

2-0, min. 45: Ţicu a centrat dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri lateral-dreapta, iar balonul s-a dus în plasă, nefiind atins de nimeni;

3-0, min. 55: Buhăescu a trimis în poartă din careul mic balonul centrat de Romario Moise, potrivit News.ro.

Au evoluat următoarele echipe:

Petrolul: Kitanov - Bărboianu (Olaru '27), Lica, Meijers, Ticu - Lax - M. Constantinescu (Saim '68), R. Moise (Ekolo '68), Roige, Vajushi (Mitrea '82) - Buhăescu (V. Balint '82). Antrenor Viorel Moldovan;

Poli Iaşi: Brînză - Cană (Buşu '46), R. Popa, Baxevanos (Gaitan '45), Cabral - Vanzo (Flores '46), De Iriondo, Passaglia - Vega (Zajmovic '63), Al. Zaharia (Onea '63), Calcan. Antrenor Andrei Cristea.

În sferturi a mai obţinut calificarea Dunărea Călăraşi, după ce meciul cu Turris nu s-a mai disputat, în urma retragerii echipei din Turnu Măgurele din competiţii.