13.7° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Piţurcă a făcut o ţurcă: România s-a umplut de respect

Replica API 20 noiembrie 2013 | 00:00 76

Penibil! Grecii ne-au făcu "cadou" un autogol

Naţionala de fotbal a României a ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-1), cu Grecia, marţi seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa a doua a barajului pentru turneul final de anul viitor. Învinsă cu 3-1 la Pireu, România s-a văzut condusă şi pe teren propriu, după golul marcat de Kostas Mitroglou (23), dar a reuşit să egaleze după pauză, în urma unui autogol semnat de Vasilis Torosidis (autogol, 55), conform Agerpres. Tricolorii nu s-au aruncat în atac după primul fluier, ci au preferat o posesie prelungită, o construcţie elaborată, au masat echipa Greciei în propria jumătate de teren, dar ocaziile serioase au întârziat să apară. Torje a tras cu stângul de la distanţă (6), dar balonul s-a dus pe lângă poartă. Grecia a profitat de orice şansă ivită să atace poarta lui Tătăruşanu şi prima mare ocazie de gol s-a consumat în min. 17, când Holebas a speculat un spaţiu mare în terenul nostru, a pătruns şi a şutat periculos în diagonală, dar Tătăruşanu a salvat golul. Stancu şi-a încercat şi el şansa de la circa 25 de metri, dar portarul Karnezis nu a avut nici o emoţie (19). Selecţionata elenă şi-a arătat din nou clasa la fazele fixe, în min. 22, când Samaras a reluat alături de poartă după o lovitură liberă. Peste un minut, Torosidis l-a angajat excelent pe Mitroglou, scos din ofsaid de Măţel, iar atacantul lui Olympiakos l-a executat pe Tătăruşanu şi a tranşat, practic, soarta calificării: 0-1. Golul a turnat plumb în ghetele tricolorilor, iar România nu a mai reuşit să lege jocul prea bine, şi până la pauză s-a desfăşurat un joc de uzură, singura ocazie fiind a oaspeţilor, prin Maniatis, al cărui şut a fost reţinut de Tătăruşanu. Ultimele secunde ale primei reprize au fost marcate de un fapt regretabil, din peluza nord s-a aruncat cu o petardă în careul echipei Greciei, iar fundaşul Papastathopoulos a acuzat şocul, primind îngrijiri mai multe zeci de secunde. La reluare, tricolorii au forţat egalarea şi au reuşit acest lucru în min. 55, când fundaşul Vasilis Torosidis a înscris un autogol splendid, în urmă unui carambol în careul elen: 1-1. Golul a dat aripi jucătorilor noştri, care au atacat cu mai mult succes, au fost prezenţi mai aproape şi mai periculos de poartă lui Karnezis, încurajaţi de un public fierbinte. Latovlevici a tras de la distanţă, dar pe lângă poartă (59), iar Hoban l-a pus la grea încercare pe Karnezis (62), obligat să acorde corner. Arbitrul Mazic a privat echipa României de un penalty evident, în min. 76, când Holebas a atins mingea cu mâna în propriul careu, la centrarea lui Măţel. Stancu a tras slab din poziţie bună în min. 84 al partidei la una din ultimele ocazii notabile ale tricolorilor, dar meciul s-a terminat cu scorul de 1-1.