14.2° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Piţurcă, ce faci, mă? Până şi Algeria ne scoate fotbalul din cap

Replica API 5 iunie 2014 | 00:00 93

Meciul a fost suspendat câteva minute din cauza suporterilor africani

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de Algeria cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seară, într-un meci amical jucat pe "Stade de Geneve" din Geneva, un ultim test pentru africani înaintea participării lor la Cupa Mondială din Brazilia. Alex Chipciu (28) a marcat golul tricolorilor, în timp ce pentru Algeria au înscris respectiv Nabil Bentaleb (22), El Arbi Hillel Soudani (66), conform Agerpres. Tricolorii au început în trombă, iar Tănase a fost blocat de un fundaş în primul minut de joc. Acelaşi Tănase a fost protagonistul altor faze periculoase ale echipei României în primul sfert de oră, dar în min. 8 nu a păsat lui Maxim, fiind deposedat in extremis în careul algerian, după care a tras peste poartă din marginea careului, în min. 14, la o fază de finalizare. "Fenecii" au echilibrat jocul şi şi-au creat apoi câteva ocazii bune de gol, dar Feghouli a trimis prea slab pentru a-l învinge pe portarul Pantilimon (16), iar un minut mai târziu a trimis peste poartă din poziţie favorabilă. Algeria a deschis scorul în min. 22, când Djabou l-a driblat de câteva ori pe Chiricheş, a centrat în careu, dar Pantilimon a scăpat mingea şi Bentaleb a îndeplinit o simplă formalitate: 0-1. România a mai avut o ocazie mare de gol, în min. 27, când Marica nu a ajuns la centrarea lui Raţ, reuşind doar să devieze balonul pe lângă poartă. Echipa antrenată de Victor Piţurcă a stabilit egalitatea prin Alex Chipciu, lansat excelent de Maxim, în min. 28: 1-1. În min. 43, Tănase a scăpat pe partea stângă şi a centrat în careu, dar prea înalt pentru Maxim, care nu a putut relua spre poartă. Meciul a fost întrerupt de arbitru în min. 43, din cauza obiectelor aruncate de fanii africani pe gazon. După golul marcat de algerieni suporterii acestora au aruncat cu torţe în teren, iar min. 43 arbitrul elveţian Nicolaj Haenni a decis să întrerupă jocul din cauza faptului că o sticlă din tribună a aterizat pe gazon. Selecţionerul Algeriei, bosniacul Vahid Halilhodzic, a făcut un apel la staţia de amplificare a stadionului la fani să se comporte civilizat, altfel meciul va fi suspendat definitiv. După un sfert de oră de pauză, partida a continuat din min. 43, conform Agerpres. În repriza secundă, echipa României a fost cea care a condus ostilităţile, nord-africanii încercând să acţioneze mai mult pe contre. Tănase a fost aproape de a aduce echipa României în avantaj (51), dar şutul său deviat a fost deturnat de sub transversală de Mbolhi. Algeria a replicat prin Bentaleb, care a reluat pe lângă poartă din poziţie foarte bună (59). Al doilea gol al africanilor a venit după o pasă greşită a lui Tănase, Taider a pătruns şi a centrat, iar El Arbi Hillel Soudani a marcat din centrul careului (66): 1-2. Fanii algerieni au sărbătorit din nou cu torţe şi un suporter a pătruns pe teren, cum se întâmplase şi în min. 57. Algeria a fost aproape de gol şi în min. 80, dar Slimani a reluat alături. Lung a mai salvat un gol în ziua în care a împlinit 25 de ani, în faţa lui Slimani (90+2). Imediat după fluierul final, suporterii algerieni au invadat terenul, scrie Agerpres.