Anul XX Nr. 6713
11° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Polonia s-a calificat dramatic la EURO 2024

Virgil STOIAN 28 martie 2024 | 00:00 468

Selecţionata de fotbal a Poloniei s-a calificat la EURO 2024 (14 iunie-14 iulie), după ce a învins echipa Ţării Galilor cu 5-4, la loviturile de departajare, marţi seara, la Cardiff, în finala play-off-ului A, în care scorul a fost ''alb'', 0-0, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Eroul polonezilor a fost portarul Szczesny, care a apărat ultima lovitură de la 11 metri, executată de Daniel James. Până atunci, pentru polonezi au transformat Robert Lewandowski, Sebastian Szymanski, Przemyslaw Frankowski, Nicola Zalewski şi Krzysztof Piatek, iar pentru galezi, Ben Davies, Kieffer Moore, Harry Wilson şi Neco Williams.

Polonia va evolua în Grupa A, alături de Olanda, Austria şi Franţa.

Ucraina, care a întrecut Islanda cu 2-1, în finala play-off-ului B, va juca în Grupa E, alături de România, Belgia şi Slovacia.

Georgia, calificată în premieră la un turneu final după ce a câştigat finala play-off-ului C, va evolua în Grupa F, alături de Portugalia, Cehia şi Turcia.

Rezultate:
Play-off A
Ţara Galilor - Polonia 0-0, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare (Cardiff)
Au executat în ordine loviturile de departajare: Robert Lewandowski 0-1 (gol), Ben Davies 1-1 (gol), Sebastian Szymanski 1-2 (gol), Kieffer Moore 2-2 (gol), Przemyslaw Frankowski 2-3 (gol), Harry Wilson 3-3 (gol), Nicola Zalewski 3-4 (gol), Neco Williams 4-4 (gol), Krzysztof Piatek 4-5 (gol), Daniel James 4-5 (ratare - a apărat Wojciech Szczesny).
Cartonaş roşu: Chris Mepham (Ţara Galilor) 120+1.

Play-off B
Ucraina - Islanda 2-1 (Wroclaw/Polonia)
Au marcat: Viktor Ţîgankov 54, Mihailo Mudrik 84, respectiv Albert Gudmundsson 30.

Play-off C
Georgia - Grecia 0-0, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare (Tbilisi)
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ghiorghi Kocioraşvili 1-0 (gol), Tasos Bakasetas 1-0 (ratare - a apărat Ghiorghi Mamardaşvili), Zuriko Davitaşvili 2-0 (gol), Georgios Masouras 2-1 (gol), Georges Mikautadze 2-1 (ratare - pe lângă), Andreas Bouchalakis 2-2 (gol), Laşa Dvali 3-2 (gol), Georgios Giakoumakis 3-2 (ratare - pe lângă), Nika Kvekveskiri 4-2 (gol).