Anul XX Nr. 6735
11.4° Constanța Luni, 20 Mai 2024 Anul XX Nr. 6735

Potaissa Turda a făcut un pas spre sferturile Cupei Challenge

Replica API 10 februarie 2020 | 00:00 422

AHC Potaissa Turda a făcut un pas spre sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminică, prin victoria obţinută în faţa formaţiei elveţiene BSV Berna, cu scorul de 36-33 (17-17), la Gumlingen, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei.

Prima repriză a fost una echilibrată, cele două echipe alternând la conducere pe tabela de marcaj. Potaissa a avut un avantaj maxim de trei goluri, 13-10, dar la pauză scorul a fost egal, 17-17. Turdenii s-au desprins în partea secundă la cinci goluri, 25-20, apoi ecartul a ajuns chiar la şase goluri, 35-29, în final câştigând cu 36-33. Huba Talas, Milos Dragas, Georgică Cîntec şi Cristian Ghiţă au marcat câte 6 goluri pentru Potaissa, Răzvan Pavel şi Roland Thalmaier au reuşit câte 4, Marius Szoke 2, Mihai Rohozneanu 1, Daniel Pop 1. Pentru gazde au înscris Matthias Gerlich 7 goluri, Michael Kusio 5, Sebastian Schneeberger 5, Marco Strahm 4, Ante Kaleb 4, Luca Muhlemann 4, Nico Eggiman 2, Lucas Rohr 1, Kaspar Arn 1. Partida a fost arbitrată de kosovarii Eshref Beqiri şi Ilir Krasniqi, iar delegat EHF a fost portughezul Manuel Conceicao.

Manşa secundă se va juca pe 16 februarie, la Turda scrie agerpres.ro.