Anul XX Nr. 6712
16.8° ConstanÈ›a Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Preliminarii CM 2022. Portugalia lui Cristiano Ronaldo, emoții cu Luxemburg! Rezultatele serii

Replica API 31 martie 2021 | 00:00 1640

Meciurile din preliminariile Campionatului Mondial din 2022 au continuat în această seară, în prim-plan cu Portugalia, Olanda și Belgia.

Portugalia, Belgia, Norvegia și Olanda se numără printre naționalele care au jucat în această seară în preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Preliminarii CM 2022 | Luxemburg - Portugalia 1-3. Cristiano Ronaldo, emoții cu naționala aflată pe locul 98 în clasamentul mondial

Fără doar și poate, cel mai interesant meci al serii a fost cel dintre Luxemburg și Portugalia. Campioana europeană din 2016, în prim-plan cu Cristiano Ronaldo, s-a chinuit teribil pe terenul micuței naționale, clasată pe locul 98 în ierarhia FIFA.

Luxemburg a deschis scorul în minutul 30, prin Gerson Rodrigues, atacantul lui Mircea Lucescu de la Dinamo Kiev. Jucătorul de 25 de ani a reluat cu capul o centrare lungă trimisă în careu de Sinani și a provocat un adevărat șoc în lumea fotbalului.

Extazul din tabăra gazdelor a durat până în prelungirile primei reprize. Portugalia a restabilit egalitatea prin Diogo Jota, care a reluat cu capul în plasă centrarea expediată de Pedro Neto.

Cristiano Ronaldo, fără gol în primele două meciuri din preliminarii, a reușit să spargă gheața în partida cu Luxemburg. Căpitanul lusitanilor a plecat de la limita offside-ului și l-a învins pe portarul gazdelor, după un assist oferit de Cancelo.

CR7 a ajuns la 103 goluri marcate pentru Portugalia și mai are nevoie de numai 6 ca să egaleze recordul de goluri la nivel internațional, deținut de iranianul Ali Daei (109).

Naționala pregătită de Fernando Santos a risipit complet speranțele gazdelor în minutul 81, când Palhinha a dus scorul la 3-1, după o nouă pasă decisivă oferită de Pedro Neto.

Preliminarii CM 2022 | Letonia, rezultat uriaș pe terenul Turciei! Belgia și Olanda, victorii răsunătoare

Turcia - Letonia 3-3

După ce a făcut instrucție cu Olanda, scor 4-2, și Norvegia, scor 3-0, Turcia a clacat în fața Letoniei. Naționala pregătită de Senol Gunes a încheiat la egalitate meciul de la Istanbul, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0 și 3-1.

Karaman a deblocat tabela după numai 2 minute, iar Calhanoglu a dus scorul la 2-0 în minutul 33. Letonia a redus din diferență foarte repede, în minutul 35, prin Savalnieks. Yilmaz a făcut 3-1 pe tabelă la scurt timp după pauză, iar turcii păreau să aibă controlul asupra partidei.

Deznodămâtul avea să fie însă dezamăgitor pentru trupa lui Gunes. Letonia, învinsă în primele 2 meciuri din preliminarii, n-a renunțat la luptă și a reușit să smulgă un punct. Uldrikis a punctat în minutul 58, iar Ikaunieks a restabilit egalitatea cu 11 minute înainte de final.

Belgia - Belarus 8-0

Belgia a făcut spectacol cu Belarus, scor 8-0. Batshuayi, Vanaken (dublă), Trossard (dublă), Doku, Praet și Benteke au marcat pentru naționala pregătită de Roberto Martinez.

Belgia s-a distanțat pe primul loc în grupă, profitând de înfrângerea Cehiei pe terenul Țării Galilor, scor 0-1.

Gibraltar - Olanda 0-7

Olanda a marcat un singur gol în prima repriză a meciului cu Gibraltar, prin Berghuis, în minutul 42. Batavii s-au dezlănțuit însă după pauză, reușind să înscrie alte 6 goluri. De Jong, Depay (dublă), Wijnaldum, Malen și Van de Beek au punctat și au asigurat o victorie răsunătoare pentru naționala lui Frank de Boer.

Preliminarii CM 2022 | Malta, egala Croației timp de 62 de minute

Croația - Malta 3-0

Vicecampioana mondială Croația a avut emoții timp de 62 de minute împotriva Maltei, condusă de italianul Devis Mangia, fostul antrenor al Universității Craiova.

Echilibrul de pe tabelă a fost rupt de golul lui Perisic, după aproximativ o oră de joc. Modric a transformat un penalty și a dublat avantajul Croației în minutul 76, iar Brekalo a stabilit scorul final în ultimul minut de joc, din pasa aceluiași Perisic.

Muntenegru - Norvegia 0-1

Norvegia s-a impus cu Muntenegru, în deplasare, grație golului marcat de Sorloth în minutul 35.