Anul XX Nr. 6718
10.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Preliminarii CM 2022: România - Germania 0-1

Replica API 29 martie 2021 | 08:12 1787

Naționala Germaniei a învins România, pe Arena Națională, din București, după un meci în care au dominat și au avut numeroase ocazii de gol.

Trupa lui Loew a ratat prima mare ocazie în minutul 9, când Havertz, rămas singur cu Niță, nu l-a putut învinge pe portarul nostru. "Tricolorii" au avut prima șansă în minutul 12, când Mihăilă a tras peste poartă din poziție ideală, iar după două minute Chiricheș a tras în blocaj.

Germania a deschis scorul în minutul 16, prin Gnabry, iar peste 3 minute a nimerit bara, prin Kimmich. Primul șut pe poartă al tricolorilor i-a aparținut lui Răzvan Marin, dar a fost slab.

Nemții au continuat să "picteze" pe teren, dar călcâiele lui Goretzka și Sane nu au schimbat tabela, deși până la pauză au mai ratat 3 ocazii.

După o posesie de 68 la sută în prima parte, cvadrupla campioană mondială a continuat să-și arate forța ofensivă și în partea secundă, când Niță a ieșit din nou la rampă și a avut parade incredibile în fața lui Goretzka, Gnabry și Gundogan.

Tricolorii au avut o tresărire ofensivă prin Tănase, dar pasa sa a fost imediat blocată. Sane a irosit apoi o șansă mare, însă la cealaltă poartă, omul cu 28 de trofee, Neuer, a ieșit din poartă și a pasat greșit cu pieptul, Pușcaș a interceptat, dar centrarea sa în careu a fost respinsă.

Până la final, Niță a mai avut o super paradă în fața lui Werner, iar apoi tricolorii au reușit să tragă al doilea șut pe poartă, prin Pușcaș. În comparație, nemții au avut 9, iar România - Germania s-a terminat 0-1, scrie digisport.ro.