Anul XX Nr. 6736
22.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Preliminarii Euro 2024: Croația, emoții după eșecul cu Țara Galilor

Virgil STOIAN 17 octombrie 2023 | 00:00 644

Naționala Croației a suferit al doilea eșec la rând în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024. Aceasta a fost învinsă de Țara Galilor, cu scorul de 2-1 și are emoții în ceea ce privește prezența la turneul final din Germania.

Preliminarii Euro 2024: Croatia, emotii dupa esecul cu tara Galilor

Moldova rămâne în cărți pentru o calificare istorică la EURO după remiza din Polonia

Croația are emoții în ceea ce privește calificarea la Campionatul European din Germania.

Selecționata pregătită de Zlatko Dalic a pierdut disputa de pe Cardiff City Stadium, cu Țara Galilor, deși a controlat meciul.

Cu toate că a avut mai mereu controlul posesiei, Croația a primit gol în minutul 47, când Harry Wilson a deschis scorul pentru galezi.

Jucătorul lui Fulham a realizat dubla 13 minute mai târziu, fiind servit perfect de către Daniel James.

În minutul 75, Luka Modric i-a centrat perfect lui Pasalic, care a redus din diferență, însă a fost insuficient pentru ca oaspeții să evite înfrângerea.

Astfel, Țara Galilor egalează Croația în Grupa D și urcă pe locul doi, cu 10 puncte.

Tot duminică seară, Moldova a remizat în deplasare cu Polonia, scor 1-1 și păstrează șanse de calificare pentru EURO 2024.