Anul XX Nr. 6712
10.1° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Preliminariile Euro 2024: Franța surclasează Olanda

Virgil STOIAN 26 martie 2023 | 00:00 587

Prima rundă a preliminariilor pentru Euro 2024 a continuat vineri cu mai multe partide interesante, iar capul de afiș Franța vs Olanda s-a încheiat în favoarea vicecampioanei mondiale, în timp ce reprezentativa Moldovei a salvat pe final un punct pe teren propriu cu Insulele Feroe.

Preliminariile Euro 2024: Franta surclaseaza Olanda

Franța a învins Olanda, după o primă repriză perfectă

Elevii lui Didier Deschamps au dat făcut o adevărată demonstrație de forță cu Olanda, câștigând pe teren propriu cu scorul de 4-0.

Antoine Griezmann a deschis scorul după doar două minute, din pasa lui Mbappe. Șase minute mai târziu, după o lovitură liberă executată de fotbalistul lui Atletico Madrid, mingea a ajuns la Upamecano care a dublat avantajul.

Scorul pauzei a fost 3-0, după reușita lui Kylian Mbappe din în minutul 21. Starul lui PSG a reușit dubla pe finalul meciului, în minutul 88, iar Franța pornește perfect drumul spre Euro 2024.