Anul XX Nr. 6715
13.4° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Premier League - Chelsea continuă cursa pentru un loc de Liga Campionilor

Replica API 16 februarie 2021 | 00:00 910

Chelsea Londra se menține în cursa pentru un loc în clasamentul Premier League ce permite participarea în grupele Ligii Campionilor, în sezonul viitor. Londonezii au învins luni seara, pe teren propriu pe Newcastle.

Chelsea - Newcastle s-a încheiat 2-0, luni seara, în ultima partidă a etapei cu numărul 24 din Premiere League. Elevii lui Thomas Tuchel au rezolvat meciul încă din prima repriză. Oaspeții s-au cantonat în apărare, și după mai multe ocazii favorabile, Chelsea a deschis scorul în minutul 31.

Olivier Giroud s-a aflat la locul potrivit și a profitat de o deviere nefericită a fundașilor adverși, marcând pentru 1-0. Timo

Werner a majorat apoi, la capătul unui corner, un gol validat abia după consultarea sistemului VAR.

Partea a doua a avut mai multe ocazi frumoase de ambele părți, inclusiv intervenții spectaculoase ale portarilor, dar mingea nu a mai poposit în plasă.

Chelsea e acum pe locul 4, care duce direct în grupele Champions League, dar îi suflă în ceafă West Ham și Liverpool, scrie stiripesurse.ro.