11.4° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
11.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Premier League: Haaland i-a învins pe 'lupi' cu 3-0. Triplă pentru norvegian în Manchester City – Wolverhampton

Virgil STOIAN 24 ianuarie 2023 | 00:00 339

Echipa engleză Manchester City a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia Wolverhampton, scor 3-0, printr-o triplă a lui Erling Haaland, informează News.ro.

Premier League: Haaland i-a invins pe 'lupi' cu 3-0. Tripla pentru norvegian in Manchester City – Wolverhampton

Într-un meci al etapei a 21-a din Premier League, Manchester City a dispus cu 3-0 de Wolverhampton. „Cetăţenii” au asaltat poarta lui Jose Sa încă din start, dar golul a picat târziu, în minutul 40, când Haaland a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Kevin De Bruyne.

În repriza secundă, Ruben Neves l-a faultat în careu pe Gundogan şi arbitrul David Coote a dictat penalti, transformat de Haaland, în minutul 50. După alte patru minute, norvegianul şi-a desăvârşit hat-trick-ul marcând din pasa lui Riyad Mahrez. Haaland a ajuns la 25 de goluri în acest sezon de Premier League şi conduce confortabil în ierarhia golgeterilor, în timp ce Manchester City rămâne în plasa liderului Arsenal, cu 45 de puncte.Wolverhampton rămâne pe locul 17, cu 17 puncte.

Într-un alt meci din etapa a 21-a, Leeds United şi Brentford au încheiat la egalitate, scor 0-0.