Anul XX Nr. 6720
10.3° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Probleme pentru Ianis? Fanii îi cer demisia antrenorului care l-a adus la Genk

Replica API 28 octombrie 2019 | 00:00 485

Ianis Hagi (21 de ani) a jucat doar ultimele zece minute sâmbătă, în victoria cu Cercle Bruges, scor 1-0, fiind al doilea meci la rând în care nu e titular.

După jocul foarte bun al lui Ianis cu Napoli (0-0), antrenorul Felice Mazzu mărturisea la meciul următor, 2-1 cu Mouscron: „Dacă nu-l titularizam și astăzi pe Hagi, fanii m-ar fi omorât”.

L-a folosit din start și la 0-1 cu Standard. Ulterior, nu a mai început cu el. A doua partidă la rând în care numărul 23 al albaștrilor intră în final: minutul 87 cu Liverpool (1-4), 80 cu Cercle (1-0).

Partida surprinzător de dificilă cu Cercle, lanterna Belgiei, i-a ridicat pe fanii lui Genk împotriva lui Mazzu. Îi cer să demisioneze, sunt pline rețelele de socializare de protestele suporterilor.

„Unde e fotbalul-samba pe care-l jucam sezonul trecut?”, întreabă un susținător. „Stăm cu toții în spatele mingii împotriva ultimei clasate”, reproșează altul. Concluzia: „Mazzu ar fi trebuit înlocuit de câteva luni”.

535 de minute a jucat Ianis Hagi la Genk în 13 partide în toate competițiile (medie de 41,1 minute pe meci)