10.4° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
10.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

PSG - Barcelona 1-1. Parizienii îi elimină pe catalani, după o noapte în care Leo Messi a trecut de la extaz la agonie

Replica API 12 martie 2021 | 00:11 1623

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după ce a trecut de Barcelona cu 5-2 la general (1-1 în returul de pe Parc des Princes).

PSG - Barcelona 1-1. Francezii n-au forțat, Leo Messi a fost în centrul atenției

Barcelona a început tare partida de la Paris, cu gândul să marcheze repede și să spere la o calificarea puțin scontată.

Dembele, Messi și Sergino Dest, care a lovit bara, au fost aproape să deschidă scorul, însă cei care au marcat primii au fost francezii, în minutul 30.

Lenglet a provocat un penalty după un duel cu Icardi, iar Kylian Mbappe a transformat cu precizie. Barcelona s-a trezit în minutul 37, când Leo Messi a marcat o bijuterie de gol, cu un șut în forță de la circa 25 de metri.

Starul argentinian a avut șansa să facă 2-1 pentru catalani, numai că a irosit un penalty obținut de Griezmann chiar în finalul primei reprize. Messi a tras slab, pe mijlocul porții, iar Navas a intervenit, spre uimirea vedetei sud-americane.

După pauză, Barcelona a continuat să preseze în căutarea golurilor, dar Messi, Trincao și Busquets nu au putut să trimită mingea în poartă din situații favorabile. S-a terminat 1-1, iar trupa lui Mauricio Pochettino visează în continuare la trofeu.