Anul XX Nr. 6719
12.7° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

PSG, victorie în deplasare cu Bordeaux, în Ligue 1

Replica API 8 noiembrie 2021 | 23:05 904

PSG, fără Leo Messi în echipă din cauza unei accidentări, dar cu Neymar şi Mbappe, s-a impus cu 3-2 sâmbătă seara, în deplasare cu Bordeaux, în etapa a 13-a din Ligue 1, potrivit agerpres.ro.

Până la pauză, PSG a reuşit două goluri, prin Neymar (26, 43), iar în mitanul secund a marcat şi Mbappe (63).

Totuşi finalul de meci a aparţinut gazdelor care i-au dat mari emoţii antrenorului Pochettino. Alberth Elis (78) şi M'Baye Niang (90+2) au marcat în poarta lui Keylor Navas, dar Bordeaux nu a mai avut puterea să marcheze şi golul egalizator.

PSG rămâne lider în clasament, cu 34 puncte, în timp ce Bordeaux este pe 16, cu 12 puncte.

Pe Stade Pierre-Mauroy, campioana en-titre Lille, care are însă un început de sezon extrem de slab, şi Angers, au încheiat la egalitate, 1-1.

Tiago Djalo a deschis scorul pentru gazde (27), dar Azzedine Ounahi (83) a egalat şi a stabilit scorul final. Mai mult, Lille a încheiat partida în zece oameni, după ce Amadou Onana a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+7. Lille este pe locul 12, cu 16 puncte, iar Angers este pe 7, cu 18 puncte.

Aşa cum se ştie, vineri, Lens a învins cu un categoric 4-0 pe Troyes, vineri seara, în primul meci al etapei.

Pe Stade "Felix Bollaert", golurile gazdelor au fost reuşite de Arnaud Kalimuendo (14), Wesley Said (29), Jonathan Clauss (35) şi Przemyslaw Frankowski (60).

RC Lens este acum pe poziţia secundă în clasament, cu 24 de puncte, după PSG (31 pct), în timp ce Troyes este pe 14, cu 13 puncte.

Alte meciuri ale etapei vor avea loc duminică.