12.5° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
12.5° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Rapid, eliminată de locul 15 din Liga 2! Toate echipele calificate în „sferturi”

Replica API 30 octombrie 2021 | 23:41 845

Ultimul meci din „optimile” Cupei României, Poli Timișoara - Rapid, s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a gazdelor, scor 2-0. Toate cele 8 formații care merg în sferturile de finală: FC Voluntari, CSO Filiași (L3), Chindia Târgoviște, FC Argeș, CSU Craiova, FC Buzău (L2), Sepsi și Poli Timișoara (L2).

Poli Timișoara, locul 15 în Liga 2, a eliminat-o pe Rapid, locul 7 din Liga 1! E drept, giuleștenii și-au odihnit majoritatea titularilor. Chiar și așa, Rapid a controlat cea mai mare parte din meci, dar a capitulat în prima repriză la o fază excelentă a gazdelor, potrivit gsp.ro.

Doru Andrei a pătruns cu mingea la picior și l-a servit superb pe italianul Gerbi. Erik l-a executat pe Drăghia dintr-o situație de unu contra unu. Era minutul 22. De-atunci, alb-vișiniii au pus în repetate rânduri poarta australianului Devenish-Meares în pericol.

Doar că Stahl, Dandea ori Marzouk l-au exasperat pe Miță Iosif cu ratările lor. Până la urmă, tot gazdele aveau să puncteze. De nicăieri, puștiul Doru Andrei, 18 ani, a mai inventat un assist, de această dată pentru Octavian Ursu (71).