Anul XX Nr. 6736
14.6° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Rapid scapă de complexul U Craiova 1948 – Victorie, după un meci cu opt goluri

Virgil STOIAN 27 august 2023 | 00:00 468

Rapid a reușit a doua victorie consecutivă în SuperLigă, scor 5-3 în deplasarea de la U Craiova 1948, după o partidă spectaculoasă în fața formației pe care nu o învinsese în ultimele 11 partide de la revenire.

Rapid scapa de complexul U Craiova 1948 – Victorie, dupa un meci cu opt goluri

U Craiova 1948 – Rapid 3-5, în etapa a șaptea a SuperLigii – Dublă la debut pentru kosovarul Rrahmani

Partida din Bănie a început cu o deschidere rapidă de scor, în minutul 4, când o minge pierdută de Borza ajunge la Aurelian Chițu, care marchează al cincilea său gol din acest sezon.

Elevii lui Cristiano Bergodi au reacționat bine, au început să pună presiune, iar Braun a obținut un penalti cu ajutorul VAR, după ce a fost călcat în careu de Henriques.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu precizie de golgheterul Marko Dugandzic în minutul 21.

După două mari ratări semnate de Emmers și Funsho, Rapid a primit o nouă lovitură de pedeapsă, în urma hențului în careu comis de Radu Negru. De această dată, Dugandzic nu a nimerit ținta.

Giuleștenii au intrat în avantaj la cabine, după lovitura de cap a lui Cristian Săpunaru din minutul 45, la un corner executat excelent de Petrila.

Repriza secundă a început la fel de intens. În minutul 48, Leo Lacroix restabilește egalitatea tot cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă a lui Mascarenhas.

Doar opt minute s-a menținut remiza, Claudiu Petrila ducând din nou Rapidul în avantaj din pasa lui Borja Valle, după o nouă greșeală a lui Henriques.

Aflat la debutul pentru Rapid, atacantul kosovar Albion Rrahmani și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 65, din pasa lui Funsho.

Spectacolul a continuat, iar în minutul 78 Aurelian Chițu a reușit dubla, după o respingere în față a lui Horațiu Moldovan.

În primul minut al prelungirilor, Rrahmani a reușit dubla, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Papeau.

După acest rezultat, Rapid acumulează 11 puncte și urcă până pe poziția a treia a clasamentului, în timp ce U Craiova 1948 rămâne pe locul 13, cu doar șase puncte.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.