17.8° Constanța Dum., 28 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6713
17.8° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Rapidul a avut nevoie de două mingi ca să câştige în prelungiri derby-ul cu Farul Constanţa

Replica API 14 octombrie 2013 | 00:00 80

După ce "rechinii" au revenit de la 0-2

Rapid Bucureşti a avut nevoie de două mingi, la propriu, pentru a putea înscrie golul victoriei în derby-ul Ligii a II-a, cu Farul Constanţa, de pe teren propriu. În ultimul minut al prelungirilor, la executarea unui aut de către rapidişti, meciul s-a jucat cu două mingi pe teren, acesta fiind şi motivul pentru care fariştii nu au atacat-o pe cea aflată la Ioniţă II, care a marcat golul decisiv al gazdelor. Înfrângerea Farului vine după ce constănţenii au reuit să întoarcă meciul de la 0-2 la 2-2, în doar câteva minute. Astfel, după ce Rapid a deschis scorul în chiar primul minut de joc, prin Herea, dublându-şi apoi avantajul prin autogolul lui Florea, din minutul 11, Farul a înscris în minutele 61 şi 66 (Berti, respectiv Ivanovici), iar meciul curgea spre un rezultat echitabil, ţinând cont de evoluţia celor două combatante. Erorile de arbitraj (pe lângă faza golului 3 al Rapidului, când meciul s-a jucat cu două mingi pe teren, Farul a mai reclamat şi un penalty, la un fault în careu asupra lui Ivanovici) au făcut, în cele din urmă, ca giuleştenii să ia toate cele trei puncte şi să-şi consolideze prima poziţie în clasament. Ion Răuţă, antrenorul Farul, a criticat arbitrajul de la meciul pierdut: "A influenţat rezultatul final. Am avut 11 m clar la Ivanovici, iar la golul victoriei erau două mingi în joc la repunerea de la margine. Plus alte decizii care ne-au dezavantajat. Ne-am cam săturat. Despre ce fotbal să mai vorbim şi ce rezultate să mai avem? Am avut şi noi slăbiciunile noastre, în startul slab de meci, dar am revenit şi nu meritam să pierdem". La rândul său, tehnicianul echipei Rapid, Viorel Moldovan, speră să nu mai trăiască momente precum cele de la partida cu Farul: "Am avut meciul la dispoziţie, dar inexplicabil am făcut pasul înapoi, chiar le spuneam la pauză băieţilor că 2-0 este un scor foarte periculos. Ne-au egalat, dar cel mai important este că am luat trei puncte foarte mari pentru noi. Sper să nu mai trăim astfel de momente, trebuie să fim mai concentraţi, dar într-un fel este şi normal, pentru că sunt jucători tineri", a spus Moldovan. Cu 17 puncte după 8 etape, Rapid se află pe primul loc în Seria 1 a Ligii a II-a, poziţia secundă fiind ocupată de FC Clinceni, cu 13, în timp ce locul trei revine CS Municipal Studenţesc Iaşi, cu 12 puncte. Farul a picat până pe locul 6, cu 10 puncte.