Anul XX Nr. 6722
10.4° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Rayo Vallecano – Real Madrid 0-1. Benzema a dat lovitura pe final de meci

Replica API 28 februarie 2022 | 23:51 451

Real Madrid a câștigat meciul din deplasare cu Rayo Vallecano, scor 1-0, în etapa cu numărul 26 din La Liga, în direct pe Digi Sport 2.

Rayo le-a pus mari probleme "galacticilor", dar Courtois a fost remarcabil

Într-un meci echilibrat, cu ocazii mari de ambele părți, Karim Benzema și Thibaut Courtois au fost eroii “galacticilor”.

Totuși, Marco Asensio a fost desemnat omul meciului, după ce și-a creat mai multe ocazii de gol.

Mijlocașul spaniol putea să deschidă scorul chiar în primul minut de joc, dar portarul Luca Zidane a avut o intervenție excelentă în careul de 6 metri.

Rayo, echipa sponsorizată de către grupul Digi, a replicat în minutul 17 prin Sergio Guardiola, a cărui lovitură de cap a fost reținută în doi timpi de către Thibaut Courtois.

În minutul 39, golul lui Casemiro a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

În repriza a doua, Thibaut Courtois i-a salvat în mai multe rânduri pe “galactici”.

Karim Benzema, golul cu numărul 19 în La Liga

Real Madrid a înscris în minutul 83, prin căpitanul și golgheterul Karim Benzema. Atacantul francez a avut o finalizare simplă, după pasa perfectă a lui Vinicius Junior.

Este golul cu numărul 19 în La Liga pentru francezul Karim Benzema (34 de ani), care este golgheter detașat în campionat, scrie digisport.ro.