Anul XX Nr. 6714
12.7° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Real a bătut Barcelona la ea acasă, scor 3-1

Replica API 27 februarie 2013 | 00:00 71

Real Madrid s-a calficat în finala Cupei Regelui, după 3-1 cu Barcelona pe Camp Nou. După 1-1 pe "Santiago Bernabeu", "galacticii" au început în forţă partida retur, deschizând scorul încă din minutul 13. Pique l-a faultat în careu pe Ronaldo, iar portughezul a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă. Higuain a punctat şi el în minutul 28, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid. Barcelona putea egala 5 minute mai târziu, dacă arbitrul ar fi dictat penalty la contactul dintre Xabi Alonso şi Pedro. Messi n-a mai sclipit ca de obicei, dar putea să îşi treacă numele pe tabelă în minutul 39. Argentinianul a executat puternic o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea s-a dus puţin pe lîngă poarta lui Diego Lopez. După pauză, Busquets putea restabili rapid egalarea, dar şutul său a fost respins excelent de Diego Lopez (52). Cinci minute mai târziu, Ronaldo, care a ajuns la şase partide consecutive cu gol împotriva Barcelonei, a reuşit dubla. Madrilenii au reuşit un contraatac rapid. Di Maria l-a scos din joc pe Puyol cu o fentă de zile mari, şutul său a fost respins de Pinto doar până la Ronaldo, care a reluat simplu în poarta goală. Spectacolul madrilen a continuat, iar în minutul 68 Varane, care marcase singurul gol al Realului în meciul tur, a punctat pentru 3-0, moment în care fanii Barcelonei au început să plece de la stadion. Jordi Alba a marcat golul de onoare al catalanilor, care arată foarte rău înaintea manşei retur din optimile Ligii Campionilor cu Milan, meci în care au de remontat un 0-2. De partea cealaltă, Jose Mourinho a obţinut cea de-a doua victorie din carieră pe Camp Nou, iar Realul are un moral bun înaintea returului cu Manchester United, în tur 1-1.