Anul XX Nr. 6736
18.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Real Madrid a câștigat Cupa Spaniei pentru a 20-a oară în istorie

Virgil STOIAN 8 mai 2023 | 00:00 751

Real Madrid a cucerit Cupa Spaniei după victoria, scor 2-1, obținută împotriva celor de la Osasuna Pamplona. Meciul a avut loc pe stadionul La Cartuja din Sevilla.

Real Madrid a castigat Cupa Spaniei pentru a 20-a oara in istorie

Galacticii au trecut rapid în avantaj, Rodrygo punctând în minutul 2. Osasuna a restabilit egalitatea prin Torro (în minutul 58), dar același Rodrygo a stabilit scorul final în minutul 70.

De știut:

- Este cea de-a 20-a Cupă a Spaniei pe care Real Madrid o câștigă de-a lungul istoriei. Formația lui Carlo Ancelotti cucerise însă ultimul trofeu tocmai în 2014.

- Barcelona este echipa cu cele mai multe trofee de Cupa Spaniei câștigate: 31 (ultimul la ediția 2020-2021). Catalanii sunt urmați în ierarhie de Athletic Bilbao (23) și Real Madrid (20).