Anul XX Nr. 6708
11.5° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Real Madrid și Napoli, calificare facilă în sferturi

Virgil STOIAN 16 martie 2023 | 00:00 339

Real Madrid și Napoli au îndeplinit o simplă formalitate pentru accederea în sferturile de finală ale Champions League. După rezultatele categorice din tur, Liverpool și Frankfurt nu au arătat că pot pune vreun moment la îndoială calificarea.

Real Madrid si Napoli, calificare facila in sferturi

Real Madrid – Liverpool 1-0 (în tur 5-2), în optimile Champions League

Liverpool a fost departe de echipa care conducea Real Madrid cu 2-0 după 15 minute în partida tur.

Englezii nu s-au ridicat la nivelul partidei, în timp ce spaniolii au dominat și au ratat numeroase ocazii.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Karim Benzema în minutul 79, din pasa lui Vinicius Junior.

Sferturile de finală și semifinalele UEFA Champions League se vor stabili prin tragere la sorți pe 17 martie, iar finala urmează să se dispute pe stadionul Ataturk din Istanbul.

Principalele faze ale partidei:

Min 79: GOOOL Real Madrid. După o fază confuză în careul englezilor, Vinicius Junior luftează, dar reușește să îi paseze lui Karim Benzema, care îndeplinește o simplă formalitate.

Min 20: Ocazie mare pentru Real Madrid. Șutul lui Camavinga din afara careului lovește bara transversală.

Min 1: Start de partidă pe Santiago Bernabeu.

Echipele de start:

Real Madrid: 1. Courtois – 2. Carvajal, 3. Militao, 22. Rudiger, 6. Fernandez – 8. Kross, 12. Camavinga, 10. Modric – 15. Valverde, 9. Benzema (c), 20. Vinicius Junior. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Liverpool: 1. Alisson – 66. Alexander-Arnold, 5. Konate, 4. van Dijk, 26. Robertson – 20. Diogo Jota, 3. Fabinho, 7. Milner (c) – 11. Salah, 27. Nunez, 18. Gakpo. Antrenor: Jurgen Klopp

Napoli – Eintracht Frankfurt 3-0 (în tur 2-0), în optimile Champions League

Liderul detașat din Serie A nu le-a dat nicio șansă celor de la Eintracht Frankfurt, controlând meciul de la un capăt la altul.

În prelungirile primei reprize golgheterul Victor Osimhen a deschis scorul cu o lovitură de cap, din centrarea lui Politao.

Nigerianul a reușit dubla în minutul 53, din pasa lui Di Lorenzo, iar Piotr Zielinski a închis tabela din penalti, în minutul 64.

Min 64: GOOOL Napoli. Piotr Zielinski transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri acordată după faultul în careu al lui Djibril Sow.

Min 53: GOOOL Napoli. Victor Osimhen reușeșde dubla după o reluare simplă din fața porții, din pasa lui Di Lorenzo.

Min 45+2: GOOOL Napoli. Osimhen deschide scorul cu o lovitură perfectă de cap, după centrarea lui Politao.

Min 1: A început meciul de pe stadionul Diego Armando Maradona din Napoli.

Echipele de start: Napoli: 1. Meret – 22. Di Lorenzo (c), 13. Rrahmani, 3. Kim, 6. Rui – 99. Anguissa, 68. Lobotka, 20. Zielinski – 21. Politao, 9. Osimhen, 77. Kvaratshelia. Antrenor: Luciano Spalletti.

Frankfurt: 1. Trapp – 24. Buta, 35. Tuta, 2. Ndicka, 25. Lenz – 17. Rode (c), 8. Sow – 36. Knauff, 27. Gotze, 15. Kamada, 19. Borre. Antrenor: Oliver Glasner