Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Remiză între Farul și Universitatea Cluj, după o greșeală de portar

Virgil STOIAN 23 octombrie 2023 | 00:00 777

Campioana României a făcut un nou pas greșit pe teren propriu, scor 1-1 cu Universitatea Cluj, în etapa cu numărul 13 a SuperLigii. Portarul Aioani a fost eroul negativ al constănțenilor, după o gafă de zile mari.

Remiza intre Farul si Universitatea Cluj, dupa o greseala de portar

Farul Constanța – Universitatea Cluj 1-1 – Meci decis de gafa portarului Aioani

Farul și Universitatea Cluj au oferit o partidă cu ritm bun și ocazii de poartă, dar echipele s-au anihilat reciproc până la final.

După un început mai bun de meci, ardelenii au deschis scorul în minutul 16.

Grameni a pasat riscant înapoi la propriul portar, Aioani a dat pe lângă minge, iar George Câmpanu a marcat primul său gol în tricoul Universității.

La pauză Gică Hagi l-a trimis pe atacantul Rivaldinho în locul fundașului Larie, iar cursul jocului s-a schimbat.

Egalarea a venit în minutul 66 de la Tudor Băluță, care a reluat excelent în plasă pasa lui Constantin Budescu.

Remiza o menține pe Farul pe ultimul loc de play-off, cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Cluj ocupă locul 8, cu două puncte mai puțin.