16.4° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
16.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

România a câștigat opt medalii în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism

Replica API 28 iunie 2021 | 07:45 684

Atleții români au cucerit nu mai puțin de patru medalii de aur și patru de bronz în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism la seniori de la Novi Pazar (Serbia).

Gabriel Bitan a obţinut aurul la săritura în lungime, cu 8,11 metri, Adela Paulina Bălţoi s-a impus la 3.000 m (9:57.30), Elena Adelina Pănăeţ la 3.000 m obstacole (9:44.27), în timp ce Nicolae Alexandru Soare a câştigat la 5.000 m (13:49.13).

Medaliile de bronz au fost cucerite de Claudia Presecaru la 3.000 m obstacole (9:46.66), de Marius Constantin Musteaţă la aruncarea greutăţii (19,98 m), de Mihai Cristian Pîslaru la 400 m (47.27) şi de ştafeta feminină de 4x100 m (Ana Maria Roşianu, Roxana Maria Ene, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi - 45.82).

Pe locul patru s-a clasat Vlad Dulcescu la 400 m garduri (52.4), Maria Claudia Florea la 800 m (2:05.64) şi ştafeta masculină de 4x100 m (Robert Cristian Breahnă, Marian Valentin Tănase, Petre Nicolae Rezmiveş, Marius Gabriel Ţone - 40.19).

Pe cinci au încheiat Nicolae Marian Coman la 1.500 m (3:53.32), Dan Claudiu Lăzărică la săritura în înălţime (2,13 m) şi Mihăiţă Andrei Micu la aruncarea ciocanului (64,35 m).

O clasare pe locul şase a reuşit Ioana Diana Ţigănaşu la aruncarea discului (49,46 m).

Pe locul şapte au terminat Marina Andreea Baboi la 100 m (11.57), Ştefania Andreea Drăgan la săritura cu prăjina (3,60 m), Diana Ana Maria Ion la triplusalt (13,15 m), Adrian Garcea la 1.500 m (4:00.20) şi Ioana Valentina Plăvan la aruncarea suliţei (49,07 m).

Cristian Nicuşor Roiban a terminat pe locul 8 la 100 m (10.78).

Pe poziţia a noua s-au clasat Iulia Nicoleta Banaga la 400 m garduri (1:00.69), Adina Elena Cîrciogel la 400 m (55.63) şi Valentin Alexandru Androne la săritura în înălţime (2,09 m).

Florina Ştefana a ocupat locul 10 în proba de 800 m (2:09.61), ca şi Florin Sebastian Asmarandei la aruncarea ciocanului (58,93 m), Cristina Daniela Bălan la 400 m (55.93) şi Ionuţ Cătălin Olteanu tot la 400 m (49.81).

Georgiana Iuliana Aniţei a ocupat locul 13 la triplusalt (12,50 m), iar Ilie Alexandru Corneschi a abandonat la 5.000 m.

La cea de-a 74-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism s-au aliniat peste 450 de sportivi din 19 ţări. România participă cu 51 de sportivi (28 la masculin şi 23 la feminin), potrivit Agerpres, scrie stiripesurse.ro.