Anul XX Nr. 6682
12.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

România a remizat cu Danemarca, iar C.M. este doar un vis!

Replica API 27 martie 2017 | 00:36 315

România a încheiat la egalitate cu Danemarca, scor 0-0, în etapa a 5-a din preliminariile pentru C.M. din Rusia şi şi-a compromis în mare măsură şansele de calificare la turneul final. Partida de la Cluj-Napoca nu a adus, din păcate, victoria care ne-ar fi păstrat cu şanse reale măcar la locul secund, astfel că deşi România se află doar la jumătatea campaniei de calificare, se poate gândi deja că va privi C.M din faţa televizorului. Deşi şi-a creat numeroase situaţii foarte bune de a înscrie, mai ales în prima repriză, Keşeru nu a găsit drumul spre gol, ratând din toate poziţiile. În ultimele 15 minute, Danemarca a controlat meciul şi ar fi putut câştiga dacă ar fi fructificat una dintre cele trei ocazii monumentale la poarta lui Tătăruşanu. „O victorie ne-ar fi apropiat de primul loc. Nu știu dacă meritam să câștigăm, dar în primele 75 de minute am făcut un meci bun. Nu știu ce șanse de calificare sunt, dar vom lupta până la capăt. Un egal pentru Danemarca” a declarat la final Cristi Săpunaru. Au evoluat - România: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Toşca - Benzar, Pintilii, R. Marin, Latovlevici (76 Rotariu) - Chipciu (86 A. Ivan), Keşeru (63 Alibec), Stanciu; Danemarca: Schmeichel - Kjaer (46 Z. Jorgensen 46), Christensen, Vestergaard - Ankersen, Kvist, Schone (70 Braithwaite), Delaney, Durmisi - Eriksen, Cornelius. Cartonașe galbene: Cornelius (45), Ankersen 61. Au arbitrat: Martin Atkinson, Stephen Child și Stuart Burt (toți din Marea Britanie). În celelalte partide din Grupa E s-au înregistrat rezultatele: Armenia - Kazahstan 2-0 (Mkhitaryan 73, Oezbiliz 75), Muntenegru - Polonia 1-2 (Mugosa 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82). Clasament: 1. Polonia 13p, 2. Muntenegru 7p (10-6), 3. Danemarca 7p (7-5), 4. Româia 6p (6-4), 5. Armenia 6p (6-10), 6. Kazahstan 2p (3-13).