12.4° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

România şi-a luat revanşa! A învins Grecia la ea acasă

Replica API 8 septembrie 2014 | 00:00 157

1-0 pentru tricolori

Reprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016. Tot pe "Karaiskakis", unde au pierdut în noiembrie anul trecut, scor 1-3, elevii lui Piţurcă au venit şi şi-au luat revanşa. România a câştigat primul meci din preliminarii cu scorul de 1-0 în faţa Greciei. Fără spectatori în tribune, Grecia nu a mai fost echipa care ne învingea categoric în urmă cu aproape un an, ba chiar a părut mult mai slabă, relatează gsp.ro. Prima jumătate de oră a fost controlată clar de România, care a reuşit să şi înscrie în minutul 10 din penalty, prin Marica. După pauză meciul a fost altul. Ciprian Marica a fost eliminat în minutul 53, iar de atunci grecii au trecut la cârma partidei. Au dominat, însă fără a avea ocazii mari. Abia în minutul 88 grecii şi-au arătat cu adevărat colţii. Manolas a trimis mingea în bara transversală cu capul, însă a fost prea târziu. România câştigă şi aşteaptă liniştită "dubla" cu Ungaria şi Finlanda din octombrie, mai notează gsp.ro.

Echipele de start:

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras;

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Stancu - Marica.

De precizat că, în Grupa Romaniei, Ungaria a jucat cu Irlanda de Nord. Maghiarii au fost învinşi, scor 2-1 pentru Irlanda de Nord, în timp ce Finlanda a învins Insulele Feroe, scor 3-1.