18.4° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

România, spulberată de Olanda cu 4-0

Replica API 27 martie 2013 | 00:00 104

Tricolorii au fost varză

Dezastru în partida disputată de naţionala României cu cea a Olandei! După ce au mâncat bătaie de la "portocala mecanică" la Bucureşti, scor 1-4, acum tricolorii au fost nimiciţi cu 4-0! Elevii lui Piţi au început bine meciul, dar calitatea olandezilor s-a arătat în minutul 12 când centralul olandez Martins Indi a recuperat o minge, după o greşeală a lui Raţ, i-a pasat lui Rafael van der Vaart, care a înscris cu un şut plasat de la 16 metri. În minutul 64, Florin Gardoş l-a faultat în careu pe Jermain Lens, arbitrul Mark Clattenburg dictând penalti. Van Persie a transformat cu un şut în stânga lui Pantilimon, care plonjase în colţul opus. În minutul 90, Chiricheş respinge o minge venită din aut de pe partea dreaptă până la 16 metri, Maher şutează din prima, Pantilimon respinge în faţă, iar Lens înscrie din şase metri. Suporterii români prezenţi pe Amsterdam Arena au răbufnit încă după ce "tricolorii" au încasat al doilea gol. Nemulţumiţi, fanii români au început să scandeze "Demisia! Demisia!", dar au fost reduşi la tăcere de-al treilea gol al olandezilor, marcat tot de Van Persie. Nici Victor Piţurcă nu a fost mulţumit de bătaia încasată şi îi învinuieşte pe jucătorii stelişti a căror formă fizică a lăsat de dorit! "Nu ne-a ieşit nimic în seara asta. Când pierzi cu 4-0 nu poţi spune că ţi-a ieşit nimic. Avem o perioadă bună la dispoziţie să punem totul la punct. Jucătorii de la Steaua au fost obosiţi după cele 4 meciuri din Europa League. Nu s-au ridicat la cerinţele mele. Eu sunt primul vinovat pentru această înfrângere. Trebuie să ne mulţumim şi cu un singur punct, mai ales după felul în care am jucat", a spus Victor Piţurcă la TVR 1. Referitor la dorinţa fanilor, de a demisiona, Piţi a afirmat: "Avem şi noi un contract, nu e aşa uşor să îţi dai demisia. E specific nouă să ceri demisia după o înfrângere".