16.4° Constanța Mie., 1 Mai 2024
Anul XX Nr. 6716
16.4° Constanța Miercuri, 1 Mai 2024 Anul XX Nr. 6716

Săgeata îi lasă pe puştii lui Hagi fără victorie în Liga I, după ce năvodărenii s-au impus cu 3-1

Replica API 26 august 2013 | 00:00 74

Băbuţan: Sunt mulţumit de punctele obţinute, dar nu şi de joc

Săgeata Năvodari a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Viitorul, într-un meci ce a contat pentru etapa a VI-a a Ligii I. Scorul a fost deschis de atacantul năvodărenilor, Mihai Roman, în minutul 4. În ultimele 10 minute au fost înscrise 3 goluri, prin Tigoianu, care a majorat avantajul Săgeţii în minutul 81, pentru ca Viitorul să reducă din diferenţă în doar 2 minute prin golul marcat de Lazăr. În minutul 89, Roman a făcut dubla şi a stabilit scorul final al partidei. "A fost un meci greu, chiar dacă echipa lui Hagi nu a câştigat nici un meci, dar are jucători de mare perspectivă. Aş vrea să-mi felicit echipa, staff-ul, jucătorii, pentru că era un meci de 6 puncte. Personal îmi plac astfel de jocuri, în care nu avem voie să facem paşi greşiţi, nu eram supăraţi după jocul cu Vaslui, întrucât lupta noastră nu se duce cu FC Vaslui. La 2-1, când mai erau 7 minute, iar ei aveau o posesie mai bună ca noi, ne era frică pentru că după un joc bun la Braşov, ni s-a întâmplat să luăm gol în minutul 90. Odată cu venirea golului 3, ne-am descătuşat şi eram siguri că nu mai puteam pierde cele trei puncte puse în joc", a declarat, pentru "Replica", Aurelian Băbuţan, managerul general al Săgeţii. Năvodărenii caută în continuare un vârf cu calităţi de pivot şi asta până în data de 1 septembrie, când perioada de transferuri se va închide. Această nevoie vine şi prin prisma faptului că, sârbul Saşa Popin, care a semnat în această vară un contract valabil 2 ani cu năvodărenii nu s-a adaptat aşa cum antrenorul Tibor Selymeş şi-ar fi dorit. Potrivit managerului general al Săgeţii, Aurelian Băbuţan, există posibilitatea ca năvodărenii să renunţe la jucătorul sârb. "Sunt mulţumit de punctele obţinute, dar nu şi de joc. Am jucat bine când am avut tot lotul la dispoziţie. În meciul de vineri ne-a lipsit Ousmane, s-a cunoscut lipsa lui. La pauză a ieşit accidentat Muzac, nu-l avem pe Chiţu, nu l-am avut o perioadă îndelungată pe Florian, pe Filip. Atunci când Tibi va reuşi să aibă la dispoziţie tot lotul apt de joc, sunt convins că vom juca şi pentru spectatori mai spectaculos, până atunci ne mulţumesc rezultatele, avem nevoie de puncte şi nu contează felul în care le obţinem, este important să obţinem cât mai multe. Nu vom mai face greşeli, nu vom aduce jucători doar dacă îi cunoaştem şi vin din fotbalul românesc. Saşa Popin nu este atacantul pe care ni l-am dorit. Există posibilitatea de a renunţa la el", a mai adăugat Aurelian Băbuţan.