14.9° Constanța Mie., 8 Mai 2024
Anul XX Nr. 6723
14.9° Constanța Miercuri, 8 Mai 2024 Anul XX Nr. 6723

Scrimă: Iulian Teodosiu are asigurată medalia de bronz în turneul individual de sabie la Mondiale

Replica API 19 iulie 2022 | 00:00 718

Sportivul român Iulian Teodosiu şi-a asigurat medalia de bronz în turneul individual de sabie masculin, din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Cairo (Egipt), după ce s-a calificat luni în semifinalele competiţiei.

Iulian Teodosiu

În primul tur al tabloului principal, Teodosiu, clasat pe locul 6 la Europene, l-a învins pe canadianul Shaul Gordon (15-13), a trecut apoi de italianul Luca Curatoli (15-14), vicecampion olimpic la Tokyo, iar în sferturi l-a depăşit la mare luptă pe sud-coreeanul Sanguk Oh (15-14), campion olimpic cu echipa la Tokyo şi campion mondial la individual în 2019, scrie Agerpres.

În semifinale, Teodosiu, aflat la cea mai bună performanţă individuală din cariera lui, va lupta cu francezul Maxime Pianfetti, nr. 25 mondial.

Răzvan Ursachi, clasat pe locul 5 la Europene, a pierdut din primul tur la canadianul Fares Arfa (13-15) şi s-a clasat al 28-lea.

George Dragomir şi Codrin Cozmuleanu, eliminaţi înainte de tabloul principal, au ocupat locurile 66 respectiv 101.

Cei patru sabreri români vor concura din nou, joi, cu prilejul concursului pe echipe la sabie masculin.

La Mondialele din 2019 de la Budapesta, România a obţinut o medalie de bronz prin Bianca Pascu, la sabie individual.

Delegaţia României pentru Campionatele Mondiale de scrimă de la Cairo (15-24 iulie) cuprinde 17 sportivi (12 fete şi 5 băieţi), care au ca obiectiv o clasare pe locurile 4-6.