Anul XX Nr. 6704
11.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Sheffield United s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei

Valentina CAMARA 20 martie 2023 | 00:00 551

Divizionara secundă Sheffield United s-a calificat duminică în semifinalele Cupei Angliei la fotbal, după ce a învins-o cu 3-2 pe teren propriu pe altă echipă din Championship, Blackburn Rovers, într-un meci din sferturi de finală.

Sheffield United s-a calificat in semifinalele Cupei Angliei

Blackburn a condus prin golul înscris din penalty de Ben Brereton Diaz în minutul 21. Sheffield United a egalat după autogolul lui Sam Gallagher (28). Oaspeţii au trecut din nou în avantaj graţie lui Sammie Szmodics (60), dar gazdele au punctat de două ori prin Oliver McBurnie (81) şi Thomas Doyle (90+1).

Sâmbătă, în primul meci din sferturi, Manchester City a surclasat-o cu 6-0 acasă pe Burnley, liderul din Chmpionship, trei goluri fiind opera atacantului norvegian Erling Haaland.

Duminică vor avea loc ultimele două sferturi, Brighton & Hove Albion - Grimsby Town (divizia a patra) şi Manchester United - Fulham, potrivit agerpres.ro .