Anul XX Nr. 6717
13.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Simona Halep a învins-o pe numărul 1 mondial în trei seturi

Replica API 30 ianuarie 2021 | 08:06 2069

Simona Halep a câștigat prima partidă din 2021, trecând de Asleigh Barty (3-6/6-1.10-8) într-un meci demonstrativ jucat la Adelaide. Simona a pierdut primul set, dar a revenit apoi și la final s-a impus în super tie-break. Chiar dacă a fost un meci fără miză, sportiva noastră a arătat o formă bună în multe momente ale partidei, lucru îmbucurător în vederea primului turneu de Grand Slam al anului.

Halep-Barty 2-6/6-1/10-8 | Simona începe anul cu o victorie contra primei jucătoare a lumii

Partida dintre primele 2 jucătoare ale lumii a început cu siguranță la serviciu din partea amândurora. Australianca a fost însă mult mai prezentă în joc și a rupt echilibrul în game-ul 8, distanțându-se apoi repede la 5-2. Simona și-a făcut seviciul dar Barty a închis apoi prima manșă cu 6-2.

În setul secund ostilitățile s-au schimbat dintr-o dată și Halep a preluat inițiativa, iar Barty a scăzut mult nivelul. Românca s-a impus în doar 26 de minute cu 6-1, astfel că meciul a ajuns în super tie-break.

Acolo Simona a preluat repede conducerea și nu a mai cedat-o până la final, chiar dacă Barty a rămas mereu aproape. În final, sportiva noastră săa impus cu 10-8 și începe astfel noul sezon cu o victorie în primul rând de moral, împotriva primei jucătoare a lumii.

Chiar dacă a fost vorba despre un meci demonstrativ și au existat și momente de relaxare, forma Simonei este îmbucurătoare în acest debut de an. Pentru Halep, urmează primul turneu oficial al sezonului, ea urmând să participe săptămâna viitoare la Gippsland Trophy, turneu care se va disputa la Melbourne.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Simona se impune în Super Tie-break

10-8 Simona convertește prima șansă de meci și obține așadar prima victorie din 2021.

9-8 Cele 2 jucătoare continuă să câștige pe rând câte un punct, iar Halep este prima care își creează o minge de meci.

7-6 Din nou Simona ratează șansa de a se distanța la 3 puncte, returnând în fileu un serviciu nu foarte puternic al adversarei.

6-5 Halep continuă să fie la cârma jocului și o obligă pe adversară să greșească.

4-3 Simona are șansa de a face 5-2, dar greșește o minge ușoară și echilibrul se menține.

3-2 Halep rămâne în față după serviciile lui Barty, reușind un retur de excepție la 2-2.

2-1 Halep începe cu un minibreak și apoi face 2-0, dar o eroare neforțată o ține pe asutraliancă aproape.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Halep câștigă clar setul secund și împinge meciul în decisiv

6-1 După ce Simona a ratat 2 șanse de set, acesta a convertit-o pe cea de-a 3-a, reușind să împingă meciul în Super Tie-break.

5-1 Simona reușește un nou break și e la un pas de a împinge meciul în decisiv.

4-1 Simona se desprinde pe tabelă după un game sigur la serviciu, care a adus un nou punct foarte spectaculos.

3-1 Break Halep! Simona reușește primul break, după o eroare din apropierea fileului a adversarei.

2-1 Simona câștigă game-ul fără emoții și dă impresia că a intrat mai bine în acest set secund.

1-1 Barty egalează după un nou game consistent pe lansare.

1-0 Simona își face serviciul, după ce a salvat o minge de set.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Australianca câștigă primul set

3-6 Barty își trece în cont primul set după un nou game solid la seviciu. Simona nu a reușit să își creeze nici o oportunitate de break, australianca având precentaje foarte bune pe lansare. Sportiva noastră trebuie să facă mai mult în setul secund pentru a-și putea apropia victoria.

3-5 Simona câștigă un game echilibrat și rămâne în set. În acest game a avut loc și cel mai spectaculos punct al meciului.

2-5 Australianca își concretizează break-ul și se desprinde pe tabelă după un game alb.

2-4 Break Barty! Numărul 1 mondial reușește să câștige pe serviciul Simonei. Simona a salvat primele 2 mingi de break ale australiencei, dar nu a mai avut ce face la cea de-a 3-a. Barty e mai prezentă în joc și e mult mia precisă în lovituri.

2-3 Game alb pentru australiancă. Niciuna dintre jucătoare nu își găsește ritmul la retur. Cele 2 jucătoare sunt foarte relaxate, lucru normal pentru un meci demonstrativ. Un moment hazliu a avut loc în acest game, când Barty i-a sugerat Simonei să ceară challenge, iar românca a ascultat-o, dar reluarea a arătat că mingea trimisă de sportiva noastră fusese evident afară.

2-2 Se merge cu servicul. Simona închide game-ul cu un rever superb în lung de linie.

1-2 Primul game mai echilibrat al meciului! S-a ajuns la 40-40, dar Barty a găsit 2 servicii bune și a trecut din nou în față pe tabelă.

1-1 Halep servește bine și egalează repede situața la game-uri.

0-1 Barty ajunge prima pe tabelă, încheind primul game cu o dreaptă inversă foarte rumoasă.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Cele 2 jucătoare au intrat în arenă în uralele publicului

În fața unei arene aproape pline, Simona Halep și Ashleigh Barty au intrat pe teren și sunt gata de prima confruntare din 2021. Barty va începe la serviciu, scrie eurosport.ro.