Anul XX Nr. 6720
17.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Madrid (WTA)

Virgil STOIAN 26 aprilie 2024 | 00:00 259

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe filipineza Alexandra Eala cu 6-3, 6-7 (6/8), 6-4.

Sorana Cirstea s-a calificat in turul al treilea la Madrid (WTA)

Cîrstea (34 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, a debutat la ediţia din acest an a turneului Mutua Madrid Open cu o victorie mai dificilă decât era de aşteptat, în două ore şi 17 minute.

Românca a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3. În actul secund, Cîrstea a condus cu 5-3, dar a pierdut apoi trei ghemuri consecutive, setul ajungând în tiebreak. Sorana a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de meci la 6-5, iar apoi a cedat cu 6-8.

În decisiv, Eala (18 ani, 170 WTA) a condus cu 3-1, dar Cîrstea a câştigat trei ghemuri consecutive, încheind setul pe serviciul adversarei (6-4).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va întâlni pe învingătoarea dintre poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, şi chinezoaica Xiyu Wang.

Tot joi, în primul tur la dublu, Monica Niculescu şi americanca Alycia Park au fost întrecute de chinezoaicele Xinyu Wang/Saisai Zheng, cu 6-1, 6-3, în 64 de minute.