16.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Spectacol total pe Arena Națională! FCSB a 'deraiat' Rapidul lui Mutu

Virgil STOIAN 7 noiembrie 2022 | 00:00 580

FCSB a învins fără drept de apel Rapidul, în derbiul disputat, duminică seara, pe Arena Națională, în prezența a peste 30.000 de spectatori.

Cordea a deschis scorul în minutul 14, după o mare gafă din partea fundașului dreapta de la Rapid, Onea. Jucătorul din Giulești a primit pasă de la portar, după care a pasat greșit, la adversar. Mijlocașul de la FCSB a finalizat, iar Moldovan nu a avut vreo șansă. Octavian Popescu a pasat decisiv.

Un sfert de oră mai târziu, Ioniță a trimis o pasă greșită, la adversar, iar FCSB profită, din nou. Mingea sare totuși la Săpunaru, care trimite în Șut, de la FCSB. Balonul sare norocos la Compagno, care finalizează.

În minutul 57, Octavian Popescu a făcut 3-0, după o acțiune pe contraatac. Jucătorul lui Gigi Becali trage cu dreptul, din careu, după un assist al lui Cordea.

Cu un sfert de oră înainte de final, Rapid primește penalti după un fault în careu al lui Crețu. Croatul Dungandzic trage în dreapta, Târnovanu se aruncă în cealaltă direcție. 3-1.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Oaidă (Nikolov 84) – Cordea (Fl. Coman 89), Compagno (Omrani 85), Oct. Popescu (Miculescu 65). ANTRENOR: Mihai Pintilii

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (A. Ciobanu 67), Al. Albu, Kait – Sefer (Pănoiu 59), Luckassen (Fl. Ştefan 72), Al. Ioniţă II (Dugandzic 59). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Jr Morais 68, Bogdan Pătraşcu 87 / Creţu 75

Cartonaş roşu: Jr Morais (Rapid) min. 70

Arbitri: Colţescu Sebastian - Mitruţi Daniel, Neacşu George Florin - Chivulete Andrei Florin

Arbitri VAR: Petrescu Radu - Badea Marius

Observator: Dan Victor Berbecaru