14.2° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
14.2° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Spurs, calificare dramatică în optimile Cupei Angliei. În minutul 72, Tottenham era condusă

Replica API 6 februarie 2020 | 00:00 315

Tottenham s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins cu 3-2 pe Southampton. Trupa lui Mourinho s-a văzut condusă în minutul 72 cu 2-1, dar a avut puterea să revină pe final.

După 1-1 în partida de pe St Mary's Stadium, Mourinho a jucat cu o echipă destul de apropiată de cea standard la rejucare, semn că pe Spurs o interesează Cupa Angliei.

Lucrurile au început bine pentru gazde, care au deschis scorul în minutul 12, când șutul lui Ndombele a fost deviat decisiv de Stephens în poarta porții lui Gunn. Southampton a arătat că eșecul la scor de pe Anfield din ultima etapă de Premier League a fost doar o întâmplare, "sfinții" fiind într-o formă foarte bună. Astfel, prin Long și Ings oaspeții au întors scorul și se părea că vom asista la o surpriză. Dar Tottenham s-a transformat într-o echipă de luptători, jucătorii crezând până la final în șansa lor. Astfel, Moura a egalat cu 12 minute înainte de final, după o pasă a lui Alli, iar Son a transformat un penalty în minutul 87, după un fault în careu produs de portarul adversarei, Gunn.

Spurs merge mai departe în Cupa Angliei, unde va da piept cu Norwich relatează eurosport.ro .